Зуб мудрості: лікувати або видаляти

У попередній статті ми розповіли що робити, коли росте зуб мудрості, які можуть бути наслідки прорізування, і як полегшити симптоми. А також те, що поява мудрого зуба пов’язане з безліччю проблем.

Насамперед необхідно зрозуміти: чи варто лікувати зуб мудрості чи все ж варто його видаляти? У будь-якому випадку є безліч «за» і «проти».

«Лікувати не можна видаляти» — головне визначитися, де поставити кому

В силу анатомічних особливостей зуби мудрості важко піддаються лікуванню. Складність у тому, що корені зуба викривлені, з-за цього запломбувати їх стає практично неможливо. Другою проблемою є розташування самого зуба, оскільки він може прорізатися в різних положеннях. Крім того, розкриття рота дещо обмежено, що ускладнює пломбування зуба мудрості, а значить, робота може бути виконана неякісно.

Звичайно, є і свої переваги, щоб зберегти зуб мудрості. Наприклад, він може послужити опорою при установці мостовидного протеза. Завдяки йому не потрібно буде вставляти імплантат.Єдине, все це можливо, якщо зуб мудрості має вертикальне положення, і щодо нього є антагоніст (зуб, з яким стикається під час прикушування).

На цьому відмінності зуба мудрості від звичайних зубів закінчуються. В іншому, він також схильний до таких захворювань, як пульпіт і періодонтит.

Зуб мудрості: вирок чи порятунок

Звернувшись до стоматолога, проконсультуйтеся з приводу індивідуальних особливостей Вашого зуба, щоб в подальшому визначитися з тим або іншим способом.

Показання для видалення:

1.    Неправильне положення зуба (горизонтальне, щічно-кутове чи мовно-кутове). Видалення такого зуба ніяк не вплине на жувальні властивості, а ось з-за того, що зуб мудрості росте неправильно (наприклад, при щічно-кутовому положенні), він може постійно пошкоджувати ясна, викликаючи запалення, виразку, а в подальшому, навіть розвиток злоякісної пухлини;
2.    Коли у Вас прорізається вісімка і спостерігається скупченість зубів;
3.    При руйнуванні сімки, викликаного неправильним положенням вісімки – це теж одне з показань до видалення;
4.    Руйнування коронки зуба мудрості (викликане карієсом, який сильно пошкоджує вісімку, і немає можливості для е’ відновлення);

В даному випадку стоматолог призначає рентген і за його результатами приймається рішення про видалення або лікування.

Як видаляють зуб мудрості

Сьогодні в світі існує маса знеболюючих препаратів, які полегшують процес видалення зубів. Лікар-стоматолог зробить місцеву анестезію, і це єдині хворобливі відчуття, які Ви відчуєте. Якщо видалення зуба викликає в пацієнта страх і непритомність, приймається рішення робити загальну анестезію.

Біль при видаленні зуба може виникати, якщо:

1.    По відношенню до хворого зуба довгий час нічого не робилося;
2.    Пацієнт довго використовував знеболюючі засоби;
3.    Спостерігається гнійний процес.

Потім рана зашивається, оскільки зуб мудрості великий, і зажити самостійно вона не зможе.

Якщо видалення зуба мудрості без ускладнень, тоді пацієнтові призначається антибіотикотерапія, ванночки з антисептичними засобами і повторний візит для зняття швів і огляду.

А якщо видалення супроводжується ускладненнями, наприклад, коли зуб ще не прорізався, у цьому випадку після анестезії проводиться розріз десни, висвердлюється кісткова тканина спеціальною машиною і потім вшиваються м’які тканини.

Рекомендації по відновленню після видалення зуба мудрості:

1.    Протягом 3-х годин повністю відмовитися від прийому їжі. Пити дозволяється, але це не повинен бути чай або інший гарячий напій;
2.    В перші 24 години після видалення необхідно почати полоскання антисептичними препаратами або лікарськими травами. Не варто перестаратися, оскільки рана ще не зажила. Акуратно прополощіть рот, щоб не викликати повторне кровотеча;
3.  Також добре в перші години після видалення допоможе лід. Він зніме біль, коли дія анестезії закінчиться, і знизить температуру, що не дасть розвинутися бактерій;
4.  Прийом знеболюючих препаратів і антибіотиків слід приймати тільки при призначенні лікаря.

Ось і всі маніпуляції. Не бійтеся видалення зубів мудрості, адже професійний стоматолог виконає процедуру видалення швидко і без болю! А головне, Ви забудете про проблеми ускладнення зуба мудрості.